Řeky lásky proud

Přichází nervózní muž středního věku kouřící jednu cigaretu za druhou. Při sezení sděluje, že jeho žena má po 20 letém manželství jiného muže. Přesněji řečeno v její emailové poště (zapomněla si ji zavřít ) objevil zamilovanou korespondenci. Jí o tom co četl neřekl. Má velkou obavou, že by žena mohla od něj odejít. Dle něho mají pěkný vztah, on ji miluje, mají spolu 4 děti.

Nejprve se ,,nalaďuji“ na něj a zjišťuji, že si nevěří, že momentálně ztratil pevnou půdu pod nohama, strach že by ho žena mohla opustit ho naprosto ochromil. Při následných terapiích se začíná postupně vzpamatovávat a věřit si. Po několika sezeních se svěřuje s tím, že má problém i s erekcí. Když se ,,nalaďuji“ na jeho problém sděluji mu příčinu jeho potíží. ,,Tak se snažíte ve všem, abyste ženu získal zpět a to i v sexu, aby byla spokojená, že ta vaše snaha odrovnává i váš penis. Až naleznete sám sebe, svůj střed, tak se budete i své ženě věnovat tak akorát – ani příliš málo, ani příliš moc. Pak i váš sexuální život bude v pořádku“. A tak se i záhy stalo (dle sdělení klienta a později i jeho ženy). Nalaďuji se na jeho ženu a postupně, vlídným hlasem sděluji co vše jí od něj chybí. Jsou to především drobné projevy lásky. Uvědomuje si, že v posledních letech se vtah stal rutinní záležitostí, z jeho strany nebyl vyživován a okořeňován. Fungoval jako živitel rodiny, zabezpečoval velmi dobře rodinu finančně, ale když přišel domů už jen ,,vypínal“ a chtěl mít klid ( TV, noviny + vyřizování pracovních hovorů). Chce všechno změnit, napravit, zachránit. Jeho snaha je však tak veliká, že jeho drobná, křehká žena je jeho totálním nasazením, kdy projevuje zájem o vše, naprosto vedle a neví co si s tím počít. Manžel jí kupuje dárky, zve na večeři, kupuje lístky do divadla, chce trávit čas s ní i dětmi na rodinných výletech.

Asi po 14 dnech přichází ke mně i jeho žena, křehká, téměř éterická bytůstka, plachá jako laň (4 děti tj. 4x mateřská dovolená – celkem 16 let doma). Je nešťastná, že je zřejmě zamilovaná do jiného muže. Svého manžela má ráda, ale už nemůže dál. Nešťastně sděluje, že nejdřív si jí a dětí 20 let nevšímal a teď, že se začal tak snažit, že se to nedá vydržet. Je z toho všeho zcela rozhozená, ztracená a vyděšená. Při terapiích dochází k jejímu postupnému zklidnění a pochopení sebe sama.

Na mé doporučení přicházejí po několika individuálních sezeních na terapii spolu. Každý má možnost ,,uvidět“ sebe i toho druhého. Nejprve mají pochybnosti o vzájemné lásce. Ale já jejich lásku vidím jako mohutnou řeku jejíž tok byl přehrazen nezájmem a nyní pochybnostmi. Postupně přehrazenou, zanesenou řeku čistíme. A jednoho dne řeka znovu (po 20 letech !) začíná plynout. A oni začínají být k sobě upřímní, opravdoví, láskyplní a oba mají zájem posunout sami sebe a vyjít vstříc druhému. A nyní už ví i jak.

Žena svého muže pohladí a řekne, že ví, že si přečetl poštu, ale že ho nechtěla opustit, ani zranit. A on jí řekne, že neměl v úmyslu kontrolovat její poštu, ale že dopis mu přímo padl do oka. A zbývalo jen dodat: ,,Všechno zlé je pro něco dobré. A vám ta situace přišla do cesty, aby se váš vztah mohl posunout a řeka lásky, která byla přehrazená nezájmem mohla znovu téci“. A tak se i stalo, je už to nějaký rok co ke mně přišli a řeky lásky proud se nezanesl ani když přišli mnohé těžké zkoušky.

A to je konec a žijí spolu dále…..